+380995519666 assistant@alexpharm.ua

Дослідники виявили два типи ліків, які імітують дію хімічних речовин у сигаретному димі, щоб зв’язатися з рецептором у клітинах ссавців, який пригнічує вироблення білків АСЕ2, процес, який, здається, знижує здатність вірусу SARS-CoV-2 проникати у клітину.

Щодо куріння сигарет та COVID-19 існує деякий парадокс. Активне куріння пов’язане зі збільшенням тяжкості захворювання, але в той же час багато повідомлень свідчать про меншу кількість випадків захворювання на COVID серед курців, ніж серед некурців.

«Тут відбувалося щось дивне. Але у нас було кілька ідей про те, як розібратися, якими можуть бути деякі механізми на роботі».

(Кейдзі Танімото з науково -дослідного інституту радіаційної біології та медицини університету Хіросіми)

«Ми повинні підкреслити наявність вагомих доказів того, що куріння збільшує тяжкість COVID-19»,-додав Танімото. «Але механізм, який ми виявили тут, вартий подальшого дослідження як потенційного інструменту боротьби з інфекціями SARS-CoV-2».                                                     

Відомо, що сигаретний дим містить поліциклічні ароматичні вуглеводи (ПАУ). Вони можуть зв’язуватися і активувати рецептори арильних вуглеводнів (AHR). Рецептор – це будь -яка структура поверхні або всередині клітини, яка має форму прийому та зв’язування з певною речовиною. AHRs – це тип рецептора всередині клітин ссавців, який, у свою чергу, є фактором транскрипції – чимось, що може викликати широкий спектр клітинної активності завдяки своїй здатності збільшувати або зменшувати експресію певних генів.                                                                                            

Знаючи  про цей взаємозв’язок між ПАУ та АГР, дослідники хотіли дослідити вплив препаратів, які активують АГР,  на експресію генів, які контролюють вироблення білка АСЕ2 – сумнозвісного рецепторного білка на поверхні багатьох типів клітин, який працює як блокування, яке може вибрати вірус SARS-CoV-2. Після зв’язування вірусу з білком ACE2 він може проникнути і заразити клітину.                                                                          

По -перше, вчені досліджували різні клітинні лінії, щоб вивчити їх рівень експресії генів ACE2. Вони виявили, що ці клітини, що походять з ротової порожнини, легенів та печінки, мали найвищу експресію ACE2.    Потім ці клітини з високою експресією ACE2 піддавали різним дозам екстракту сигаретного диму (CSE) протягом 24 годин. Після цього оцінювали швидкість експресії гена CYP1A1, який, як відомо, індукується CSE. Лікування CSE викликало підвищену експресію гена CYP1A1 у клітинах печінки та легенів залежно від дози – чим більша доза, тим більший ефект. Однак цей ефект не був настільки вираженим у клітинах ротової порожнини. Іншими словами, більша активність CYP1A1, менша продукція рецепторів ACE2 – шлях, яким вірус може проникати в клітини.                                

Для того, щоб пояснити, чому це відбувається у присутності сигаретного диму, дослідники потім використали аналіз послідовності РНК, щоб більш повно вивчити те, що відбувається з експресією генів. Вони виявили, що CSE збільшує експресію генів, пов’язаних з низкою ключових процесів сигналізації всередині клітини, які регулюються AHR.                        

Для більш безпосереднього спостереження за цим механізмом, за допомогою якого AHR діє на експресію ACE2, вплив двох препаратів, які можуть активувати AHR, оцінювали на клітинах печінки. Перший, 6 -формуліндоловий (3,2 -Ь) карбазол (FICZ) є похідним амінокислоти триптофану, а другий, омепразол (ОМП), є препаратом, який уже широко використовується для лікування кислотного рефлюксу та виразкової хвороби.   

Дані секвенування РНК свідчать про те, що ген CYP1A1 сильно індукується в клітинах печінки цими активаторами AHR, а експресія гена ACE2 сильно інгібується, знову ж таки, залежно від дози.                      

Іншими словами, екстракт сигаретного диму та ці два препарати-усі вони діють як активатори AHR-здатні пригнічувати експресію ACE2 у клітинах ссавців і тим самим зменшувати здатність вірусу SARS-CoV-2 увійти в камеру.                                                                                           

Виходячи з результатів лабораторних досліджень, команда зараз продовжує доклінічні та клінічні випробування препаратів як нової терапії проти COVID-19.