Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ПРОБЛЕМА ДЕФІЦИТУ МАГНІЮ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ ТА МОЖЛИВОСТІ ЙОГО КОРЕКЦІЇ

There are no translations available.

 

БОРИС О.М. 1,2,4, БОЙКО Г.Б. 1,2, ОДНОКОЗ Т.О. 1,2,3, ОНИЩИК Л.М. 1,2,3

1Кафедра акушерства, гінекології та репродуктології НМАПО імені П.Л.Шупика, 2Український державний інститут репродуктології НМАПО імені П.Л.Шупика, 3Київський міський центр репродуктивноі та перинатальної медицини,
4Центр науково-доказової медицини кафедри акушерства, гінекології та репродуктології НМАПО імені П.Л.Шупика 

 

Проведено дослідження клінічного впливу препаратів магнію (препарат Магне В6, Sanofi Winthrop Industrie,Франція) на зниження тонусу міометрію в процесі комплексного лікування пацієнток з невиношуванням вагітності в терміні 13-21 тиждень.

Ключові слова: невиношування, комплексне лікування загрози переривання вагітності, препарати магнію.

Однією з проблем сучасної акушерської практики є невиношування вагітності. Ця патологія, за даними сучасних досліджень [5], зустрічається в 11-20% випадків, деякі автори вказують на більш високу частоту невиношування – до 37 % (C. E. Вoots; L. A. Bernardi, 2014). В останні роки, незважаючи на новітні дослідження та застосування сучасних ліку- вальних засобів практичному акушерстві, частота невиношування не має тенденції до зниження. Причини невиношування достатньо вивчені, але в кожному конкретному випадку причину даної патології визначити дуже важко.

В ґенезі невиношування вагітності значну роль відіграє дефіцит магнію. В умовах зниженої концентрації магнію відбувається патологічна активація кальцій-залежних контрактильних реакцій в міометрії та зростає загроза переривання вагітності, особливо в II-III триместрі. Крім того, гіпомагніемія сприяє розвитку підвищеної збудженості ЦНС, що провокує центральні механізми спастичної реакції матки. В цьому випадку патогенетично обумовленим є використання препаратів, що знижують тонус міометрію в разі загрози переривання вагітності. До того ж, при супутній гіпертонічній хворобі по- рушується кровопостачання фетоплацентарного комплексу, підвищується вміст в крові вазо-констрикторних факторов (ренін, ангіотензин II, простагландин F, серотонін), що посилює ризик невиношування вагітності [3].

Відомо, що препарати магнію застосовуються в акушерській практиці ще з початку ХХ сторіччя. Магній є важливим мікроелементом організму людини, він необхідний для нормального перебігу багатьох біохімічних та фізіологічних процесів, таких як синтез білка, АТФ. Він є регулятором клітинного росту, кофактором понад 300 ферментативих реакцій, бере участь у процесах окисного фосфорилювання, мембранного транспорту. Магній діє на центральну та периферичну нервову систему, пригнічуючи збудження в корі великих півкуль, гіпоталамічній ділянці, судинному та дихальному центрах, гальмуючи нервово-м’язову передачу. Дія на тканини, які мають властивості проведення імпульсів, забезпечується магнієм завдяки поляризації мембран та збереженню стабільності міжклітинного простору [1,6].

Встановлено антиагрегантну дію магнію на тромбоцити і безпосередньо на судинну стінку, оскільки він зменшує дисбаланс між синтезом простацикліну судинної стінки та тромбоксану. Спостерігали також зменшення синтезу та викиду катехоламінів із депо. Все це поліпшує перфузію в тканинах, зокрема в хоріоні (плаценті) [1,5,6].

Фундаментальним механізмом фізіологічних ефектів магнію є його роль як природного антагоніста кальцію. При цьому магній конкурує з кальцієм не тільки в структурі мембранних каналів, але й на всіх рівнях клітинної системи, пригнічуючи різноманітні реакції, ініційовані кальцієм. Цей механізм забезпечує антиангінозну, антиаритмічну та гіпотензивну дію магнію. Завдяки антагонізму з кальцієм, магній здатний впливати на процеси окисного фосфорилювання в мітохондріях, внаслідок чого підвищується синтез АТФ та зменшуються потреби клітин в кисні [1-4].

Під час вагітності через гормональні зміни, що відбуваються в організмі жінки, спо- стерігається тенденція до формування гіпомагніємії. Це також пов’язано з підвищенням в 2-3 рази споживання магнію, яке в свою чергу зумовлено ростом і розвитком плода та збільшенням виділення цього елемента нирками вагітної. Крім того, дефіцит магнію може бути спричинений раннім гестозом, який супроводжується блюванням і захворюваннями шлунково-кишкового тракту з порушенням всмоктування.

Застосування препаратів магнію є доцільним на початку гормональної терапії вагітних із невиношуванням, оскільки нестача естрогенів та прогестерону супроводжується зниженням рівня магнію. Препарати прогестеронового ряду в комплексі лікування загрози переривання вагітності підвищують концентрацію магнію в крові, що в свою чергу також обґрунтовує комплексне застосування даних лікарських засобів [1,5,6].

Препарат Магне В6 являє собою комбінацію магнію та піридоксину: 1 таблетка містить магнію лактату дигідрату - 470.0 мг, піридоксину гідрохлориду - 5.0 мг.

Магній є універсальним регулятором біохімічних процесів в організмі, піридоксин в цьому метаболізмі доповнює ефекти магнію. Дефіцит магнію асоціюється з розвитком атрофії тімусу, аутоімунних захворювань, алергічних реакцій. В стані хронічного стресу спостерігається збільшення виведення магнію з організму. Нестача магнію під час вагітності провокує розвиток не тільки невиношування, але й гестозу, плацентарної недостатності; респіраторного дистрес-синдрома у новонародженого (патологія сурфактанту), а також деяких варіантів сполучнотканинної дисплазії [2,7].

Метою даного дослідження була оцінка ефективності застосування препарату Магне В6 з в схемі комплексної терапії при загрозі переривання вагітності. 

 

 

 


mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday37
mod_vvisit_counterYesterday71
mod_vvisit_counterAll days319599

Your IP: 3.236.222.124
Today: May 16, 2021
Разработано в vinaora.com